İNŞAATI TAMAMLANMAMIŞ YADA PROJE ÜZERİNDEN BİR DAİRE ALINIRKEN EN ÇOK AKIL KARIŞTIRAN VE HAYAL KIRIKLIĞINA NEDEN OLABİLEN DETAYLARDAN BİRİ DE KONUT BÜYÜKLÜĞÜDÜR. ŞİRKETLER GENELLİKLE BRÜT METREKARE ÜZERİNDEN SATIs YAPIYOR. TÜKETİCİ, DAİRESİNİN NET BÜYÜKLÜĞÜNÜ ÖĞRENMEDİYSE, TESLİM SIRASINDA BEKLEDİĞİNDEN DAHA KÜÇÜK BİR DAİREYLE KARŞILAŞIYOR. BUNUN EN SIK KARŞILAŞILAN NEDENİ, BAZI ŞİRKETLERİN SOSYAL DONATI ALANLARINI, ORTAK ALAN VE OTOPARKLARI DA BRÜT METREKAREYE DAHİL EDEREK SATIŞ YAPMASI. DURUM BÖYLE OLUNCA, BRÜT-NET FARKI ÇOK AÇILIYOR. ÖRNEĞİN, BRÜT BÜYÜKLÜĞÜ 120 METREKARE OLAN BİR DAİREYİ, “KULLANILABİLİR ALANIM EN AZ 100 METREKARE OLUR” DİYE DÜŞÜNEREK PROJEDEN ALAN TÜKETİCİ, İNŞAAT BİTTİĞİNDE NET BÜYÜKLÜĞÜN 85 METREKAREYE KADAR İNDİĞİNİ GÖREBİLİYOR. İŞTE, BU GİBİ DURUMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN, MAKETTEN YADA PROJEDEN KONUT ALIMLARINDA NET BÜYÜKLÜĞÜ VE BRÜT METREKAREYE NELERİN DAHİL OLDUĞUNU MUTLAKA SORMAK GEREKİYOR.

· Net Alan(kullanılabilir alan );

Duvarların arasında kalan, süpürülebilir, temiz alanlara deniyor. Yani net metrekare konutun  kendisidir.

· Brüt Alan

Konutun tüm alanlarının toplamıdır. Yani duvarlar dahil, kendine ait garaj ve depo benzeri mülkiyette tapuya kayıtlı alanlar ile ortak alanlarda hissesine düşen m²’lerin toplamıdır.

Toplumda yanlış bilinen bilgilerden biride daire, iş yeri veya ofis gibi bağımsız bölümlerin tapuda yazan alanının söz konusu taşınmazın alanı olduğu beyan edilmesidir. Söz konusu taşınmazların net alanlarını hesaplayabilmeniz için mutlaka onaylı mimari proje üzerindeki kat planlarından alan teyidi yapmamız gerekmektedir. Tapuda yer alan alan, aldığınız dairenin, üzerine inşaa edildiği arazinin yüz ölçümünü gösterir. Ayrıca tapuda yazan arsa payı ise sizin o arsadaki yüz ölçümü bazındaki hak sahipliği oranını gösterir, tapudaki yüz ölçüm ile arsa payını çarptığınızda da arsadaki hakkınız olan m² alanı bulursunuz fakat bu alan sizin dairenizin net yada brüt alanı değildir.

Net-brüt metrekare farkı, fiyata nasıl etki ediyor?

Konut satışlarında metrekare fiyatının bin TL ve altında olması tüketiciyi en çok cezbeden ve ‘uygun fiyatlı konut aldığını’ hissettiren etken. Ancak brüt 100 metrekare bir konutu 100 bin TL’ye alan tüketici konutunun her metrekaresi için bin TL ödediğini düşünürken, kullanabileceği net alanın 100 metrekareden az olduğunu göz ardı edebiliyor. Daire metrekarelerinin içine otopark, peyzaj alanı ve sosyal donatı birimlerinin de katılması, brüt-net farkını açarak konutu olduğundan büyük gösterip birim fiyatın düşük olduğu izlenimi uyandırabiliyor. Alıcılar, görünürde metrekaresi büyük; ancak gerçekte küçük daireleri ‘ucuz’ hissi veren metrekare fiyatıyla alıyorlar. Ev almak için kredi çeken tüketici, ekspertiz değerinin düşük olduğu konusunda genelde şikayet ederler fakat bunun sebebi bir nevi bu konuyla ilgilidir. Ekpertiz değerini taktir eden eksperler konutun sadece katta kapladığı alanı (duvarlar dahil) değerlemede göz önünde bulundururlar. Satıcı yada emlakçının beyanına göre m² birim fiyatından hesap yapan tüketici ile ekspertiz değeri arasında fark çıkar. Örneğin herhangi bir firmadan ev almak istediniz gittiniz görüştünüz size evin alanını 100 m² beyan etti, sizde piyasadaki diğer evlerin m² birim fiyatlarına baktığınızda ortalama 2.000 TL/m² olarak gördünüz, hesap yaptığınızda 2000 TL/m² x 100 m² = 200.000 TL. Fakat ekspertiz değerine baktığınızda 150.000 TL, aradaki fark ekspertiz firmasının evin alanı onaylı mimari projesinden hesapladığında dairenin kat içindeki alanının 75 m² ( 75 m² x 2000 TL/m² = 150.000 TL) olduğunu söyleyecektir.